Kas tunned, et elus kordub pidevalt üks sama nõiaring ja oled sattunud hamstrirattasse? Lähed iga kord magama tundega, et midagi olulist jäi tegemata? Tahad, et midagi oleks teisiti, kuid Sa justkui ei suuda elu kontrollida?

Kui see on tõsi, siis mõistan seda hästi, kuna olen seda väga tihti kogenud. Mul on suured ja võimsad unistused, kuid alateadvuse ja vanade harjumuste tugeva mõju tõttu olen neid korduvalt edasi lükanud ning eksiteele sattunud. Pidevalt on kadunud ära kontakt oma tõelise minaga ja seega ongi väga palju aega möödunud nii, et midagi olulist pole teoks saanud.

Õnneks olen ma leidnud endale väga efektiivsed ja praktilised lahendused, mis mind fookuses aitavad hoida. Ühe suure muutuse käivitas põhjalik unega seotud teemade uurimine ja oma uneharjumuste muutmine, ning samuti hommikurituaali juurutamine, millele keskendun ma seekordses postituses.

Kuidas aitab hommikurituaal edu saavutada?

Inimese edu algab tema teadvuseseisundist. Kogu Sinu väline maailm sõltub sellest, kuidas Sa ennast suurem osa ajast tunned ja milline on Sinu energiatase. See aga sõltub sellest, kus on meie tähelepanu, ning mida oma hinnalise ajaga teeme.

Võime luua enda saatust on suur kingitus! Enamik inimeste harjumustest on alateadlikud, kuid me suudame neid oma tahte järgi ümber programmeerida.

Kui puudub harjumus midagi teha, puudub see täiesti. Kui Sa ei tee seda iga päev või vähemalt suurem osa päevadest, ei tee Sa seda tõenäoliselt üldse. Kui aga teed seda harjumuspäraselt, on see osa Sinu elust. Jack Canfield on öelnud: “Doing something 99% of the time is a bitch, but doing it 100% is effortless.” Kui integreerid oma ellu harjumuse, mis on elementaarne nagu hammaste pesemine, muutub see Sinu elu osaks ja vastupanu kaob.

Üldiselt soovitatakse korraga vaid ühe uue harjumusega tegeleda, sest muidu tekib ülekoormus ja vähenevad šansid, et suudad järjepidevust tagada, kuid rituaali eelis on see, et tegevused on kõik omavahel seotud ning iga tegevus on päästikuks järgmisele. Näiteks kui lähed vannituppa, on kerge hakata koheselt hambaid pesema, sest esmane tingimus on täidetud. Tunnen, et suudan vabalt keskenduda korraga nii magamisharjumustele, terviserutiinile kui ka hommikusele treeningule, sest tegu on ühtse komplektiga.

See, mida teed hommikul esimesena, mõjutab kogu Sinu ülejäänud päeva

Süsteemiteoreetikud on avastanud, et süsteemi esmased tingimused panevad paika, kuidas kõik sellele allavoolu järgneb. Täpselt nii on ka meie igapäevaelus. On väga suur vahe, kas lähed ärgates kõigepealt Facebooki, vaatad oma meilipostkasti, või mediteerid ja teed midagi imelist oma kehale.

Enamik inimesi elab oma elu reaktiivselt – nad ärkavad üles ja hakkavad koheselt reageerima sellele, mis välismaailmas toimub ja mida teised nende käest nõuavad. Kui selle asemel võtad juhtpositsiooni enda kätte ja otsustad teadlikult, kuidas päeva alustad, oled Sa nii öelda “mängust ees.” Isegi lihtne asi nagu varajane ärkamine laeb Sind koheselt enesekindluse ja vabadusetundega, sest Sa tegid mdagi, mis sümboliseeris enesejuhtimist.

Tee tugevaks kõigepealt ennast! Sa saad maailmale anda vaid seda, mis on Sinu enda sees olemas. Seega kui tegeled kõigepealt iseendaga, suudad Sa luua ka palju rohkem väärtust teistele.

Minu isiklik hommikurituaal

  1. Varajane ärkamine – hetkel kell 06.30.
  2. Vee joomine – umbes 0,5L koos mõne toidulisandiga või ravimtaimega (põhiliselt soolestiku jaoks)
  3. Hambapesu isetehtud hambapastaga (kookosõli+sooda+piparmünt / valge savi+vesi+piparmünt+teepuuõli)
  4. Karkudega kõndimine ja mõned harjutused õues – varajane päikesevalgus paneb paika tsirkadiaan-rütmi (unetsüklid) ning treening annab mulle energiat
  5. Kerge hommikusöök – tavaliselt puuvili või värskelt pressitud mahl, sest kui midagi raskemat varahommikul sööksin, siis tunneksin ennast väga uimasena (alates kella 10-st suudan juba midagi tahkemat seedida).
  6. Kõige tähtsam tegevus (MIT) – see vajab veel arendamist, sest mõnikord ma lähen liiga vara internetti ja hakkan tegelema tööasjadega või teen muid mugavamaid valikuid, aga üldiselt on minu tähtsaimaks tegevuseks kirjutamine ja millegi loomine. See on kõigil erinev, kuid minu arvates ongi elu kaks kõige olulisemat tegevust kas väärtuse loomine või enda energiataseme tõstmine.

Oluline on rääkida lähemalt ka sellest, kuidas ma lõpetan oma õhtud. Kuna arvutimaailm on minu elu üheks suurimaks nuhtluseks ja takistajaks olnud, suhtun ma seal veedetud aja manageerimisse väga tõsiselt. Ma võtsin vastu otsuse, et ma ei lähe enam kunagi hommikul ärgates internetti ja samuti panen ma igal õhtul hiljemalt kell 20 enda sülearvuti kinni. See tagab võimaluse, et minu keha saab valmistuda uinumiseks (sinine valgus on suurim melatoniini pärssija) ning mul on piisavalt aega, et keskenduda iseendale ja taastada kontakt oma suurimate unistustega.

Nii olen ma suutnud juba 30 päeva toimida ja kasu on MEELETU! Selline tugev vundament hoiab mind kõrgel lainel ja garanteerib selle, et ma ei kuku enda seatud piiridest allapoole. Kui kõik muu läheb metsa, siis need harjumused (kuidas ma päeva lõpetan JA alustan) hoiavad mind kergelt vee peal ning suunavad mind erilise vaevata taaskord kaldale. Väga keeruline on edukalt hallata kogu päeva, kuid kui päeva lõpp ja algus on paigas, on mul uskumatu võimendus sees.

See on imeline tunne, kui oled päeva esimeses osas juba kõige olulisemad asjad ära teinud, sest siis on palju väiksem tõenäosus, et päeva lõpus midagi kahetsed. Ma küll ei tunne ennast koguaeg nagu superkangelane, sest mõnikord on näiteks uni kehvema kvaliteediga ja ma jätkuvalt veel timmin seda rituaali, aga kahtlemata annab see mulle väga palju meelerahu. Kui ma tunnen, et olen päeva lõpuks edasi arenenud, siis see ongi minu jaoks edu.

Sinu hommikurituaal

Vasta ausalt küsimusele: Mida pead Sina oma elus muutma?

Mis on see, mis muudaks täielikult Sinu elu, kui seda iga päev teeksid? Mis viib Sind parimasse seisundisse ja paneb Sind tundma terve, enesekindla ja õnnelikuna? Oluline on tõsta ennast üles nii füüsiliselt, emotsionaalselt kui ka vaimselt.

Ole kindel, et see on realistlik ja Sa suudad sellele pühenduda. On olemas asjad, mida Sa suudad teha, tõenäoliselt teed, või reaalselt teed. Vajadusel alusta väiksematest sammudest, et oma tulemustes kindel olla.

Soovitatav on keskenduda kõigepealt kehale ja vaimule: tervislikule toidule, treeningule või meditatsioonile. Väga kasulik harjumus on ka päeviku pidamine ja enda mõtete kirjapanemine. Seejärel on hea keskenduda tegevustele, mis loovad Sinu või teiste ellu kõige rohkem väärtust. Aga küll Sina ise tead kõige paremini, mis töötab!

Kui oled oma kõige olulisemad tegevused paika pannud, pane see rituaal kirja! Iga otsus on vettpidavam, kui selle selgelt paberile kirjutad.

Hoolitse selle eest, et miski ei takista Sind rituaali elluviimisel. Pane süsteem enda kasuks tööle nii, et edu on garanteeritud. Selleks ärka vajadusel varem kui teised perekonnaliikmed, pane õhtul valmis treeningriided, et hommikul ei peaks sellele mõtlema, või varusta oma kodu tervislike toiduainetega, et kõik oleks vajalikul hetkel olemas. See tagab selle, et Sa ei pea kulutama hinnalist tahtejõudu ega tegema otsuseid, vaid kõik on lihtne ja automaatne. Hea idee on oma kavatsustest ka avalikult teada anda, mis lisab teatud positiivse surve Sinu kasuks.

Sulge silmad ja visualiseeri detailselt, kuidas Sa hommikul oma rituaali ära teed. Inimene suudab teha kõike, mida ta suudab ette kujutada. See annab vajaliku lükke selleks, et see tõeliselt realiseerub. Hea on visualiseerida nii algust (tunned väikest vastupanu, aga siiski jääd enesele kindlaks), tegevust ennast (kui hästi Sa ennast tunned) kui ka lõpptulemust (kui edukas on kogu Sinu päev ning kui positiivselt see Sinu tulevikku mõjutab).

Loe ka:

SHARE
TWEET
EMAIL

7 sammu produktiivsuseni

Oled sa üksikettevõtja, kes kogeb asjade kuhjumist, fookuse kadumist või läbipõlemist? Kunagi ei jätku aega, kuid samas tulemusi napib? See tasuta e-raamat näitab sulle, kuidas maksimeerida oma produktiivsust, et saaksid vähema ajaga rohkem saavutada ja süümevabalt elu nautida.

SARNASED ARTIKLID

2 vastust

  1. Väga inspireeriv lugemine! Palju äratundmist, kui tore on hommikune ning õhtune aeg iseendaga, enne kui sukeldud infomürasse. Jõudu! 🙂

    1. Tore, et meeldis! Huvitav on märgata seejuures ka seda, et kui enne sellist suurt muutust on sees vastupanutunne ja mõistus üritab status quo’d säilitada, siis tagantjärgi saad naerda, kui tobe hirm see oli, sest praegune olukord on palju mõnusam 🙂

      Kogemusega õpime objektiivsemalt hindama oma tundeid ja mõtteid, seega ma ükskord tabasin ära ja hakkasin endalt küsima: “Kas sa seda siis ka tunneksid, kui see muutus juba toimunud oleks?” või “Proovi ära ja siis arva uuesti.” 😀

      Jõudu Sullegi!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga