fookus

Kuidas teada, kas liigud õiges suunas?

Rubriik: Enesejuhtimine - Madis Mark2 kommentaari

Kuidas olla kindel, kas sinu elu kulgeb vastavalt sinu soovile nii nagu sa oled oma parima teadlikkuse juures kavandanud?

Üks võimalus on panna paika eesmärgid koos konkreetsete mõõdikutega ja vaadata nädala või kuu lõpus, kas oled oma kavatsused ellu viinud või mitte.

Aga tegelikult on olemas ka palju kiirem meetod, mis ei ennusta ette küll täpset tulevikku, kuid annab siiski tõenäolise vastuse. Sa ei pea ootama järgmist päeva, nädalat või kuud, et taibata, kas liigud õiges suunas või mitte. Tarvis on jälgida vaid ühte tundi, ühte minutit või hoopis ühte hetke.

Selle meetodi aluseks on tõsiasi, et me loome reaalsust vastavalt sellele, mida me teeme praegusel hetkel. Ja kui meil on praegusel hetkel fookus õiges kohas – sellel, mida kogeme just siin ja praegu, või sellel, mida me tahame elus saavutada ning kuhu energia suunata, siis me liigumegi õiges suunas. Ehk selles suunas, kus on meie tähelepanu, sest energia voolab just nimelt sinna.

Lihtne meetod

Harjutus on iseenesest väga lihtne. Kõigepealt otsustad suvalisel hetkel, millal on start. Ja näiteks 5 minuti pärast vaatad tagasi ning vastad küsimusele, kas suutsid oma tähelepanu hoida sellel asjal, mida sa tegid, või selles kohas, kuhu tahad energia suunata. Ja kui ei suutnud, järelikult sa ei liikunud endale meelepärases suunas ning ilmselt sa poleks liikunud sinna ka järgmisel päeval või nädalal. Vähemalt mitte eriti efektiivselt, sest tähelepanu oleks täpselt samamoodi ära kadunud nagu selle harjutuse jooksul. Mida teeme täna, teeme üldiselt ka homme.

Kui sa seda harjutust proovisid, siis tõenäoliselt ei suutnudki sa oma tähelepanu valitud suunas kogu selle aja hoida. Kuid ära heida meelt, sest see on täiesti normaalne! Realistlikult ei suuda meist ükski 100% ajast fokusseeritud püsida. Mitte isegi 80% ja võib-olla isegi 50% ajast (kui sa just kogenud praktiseerija pole). Aga kahtlemata suudame me selles paremaks saada kui praegusel hetkel oleme, ning see on suurte muutuste nägemiseks täiesti piisav.

Meditatsiooni võlu

Ja see tuletabki meile meelde, miks on mediteerimine niivõrd kasulik harjumus ning miks on tarvis seda iga päev praktiseerida. Kui suudame mediteerida, siis suudame säilitada tähelepanu seal, kus me teadlikult soovime.

Seda kõike öeldes tunnistan ausalt, et meditatsioon on kõige raskem harjumus, mida olen enda ellu proovinud juurutada. Olen kaua aega teadnud, kui oluline see on, kuid sellegipoolest seda kõige kauem edasi lükanud. Olen küll üsna teadlik enda igapäevastest mõtetest ja ka liikudes viibin enamasti praeguses hetkes (samas on seda kerge üle hinnata), kuid “päris meditatsiooni” ehk mitte midagi tegemist olen ma väga harva praktiseerinud.

Mitte millegi tegemine on meie ahvimõistuse jaoks kõige ebamugavam asi, mida on võimalik teha, aga sellepärast see ongi kõige efektiivsem! Ma olen püüdnud arendada ja säilitada oma teadlikkust liikuva meditatsiooniga, kuid nüüdseks olen jõudnud taipamisele, et sellest on vähe. Kui lõpetame kogu tegevuse ja jääme üksinda vaid oma mõtetega, saame me koheselt väljakutse tuuma tabada.

Seepärast esitangi endale kui ka teile väljakutse nüüdsest alates vähemalt 5 minutit igapäevaselt mediteerida – istudes maha, jättes kõrvale kõik segavad faktorid ja keskendudes vaid iseenda hingamisele. Palun jäta oma kommentaar, kui otsustad minuga liituda – koos tegutsedes on edu garanteeritud!

Kommentaarid

 1. Minulgi on õnnestunud seni mediteerimist ainult teeselda, pealtnäha ma ei tee midagi, aga peas käib võitlus, milline mõttejupp tühja koha omale võtab:) Teil on siin nii ilusasti see olukord lahti seletatud! Ausalt ja siiralt, ma ei suuda iseenda eeski nii aus olla. Soovin Teile jõudu, Madis!
  PS. Ma lugesin hiljuti Teie kirjutist Raw vegan Cruise’ist. See puudutas mind väga. Püüan ise ka tervise tõttu toorvegan olla, aga siiski olen seni veel tava-vegan.

  1. Author

   Aitäh ilusa kommentaari eest!

   Paistab, et oled ärganud inimene 🙂 Ja kui Sa julged tunnistada, et ei suuda iseenda eeski nii aus olla, siis see on juba päris hea algus!

   Raw vegan cruise oli tõesti imeline kogemus. Ega ma ka momendil toortoitlane pole, sest ma jõudsin 3 aastaga suht ekstreemsesse kohta välja ja enam oma olukorda ei nautinud, aga ma hindan seda väga ja julgustan inimesi vabalt proovima. Keha puhastamiseks on toortoit suurepärane. Pikaajaliselt nii elada on Eestis üsna raske, aga leidub ka neidki (kelle keha võtab hästi omaks ja kes väga tahab).

   Palju edu!

Jäta kommentaar

See veebileht kasutab Akismeti, et spämmi vähendada. Uuri, kuidas sinu kommentaaride andmeid töödeldakse.