Siin maailmas ei ole olemas õiget ega vale. Eksisteerivad vaid valikud ja kogemused, mis on omavahel tugevas seoses. Universum ei mõista Sind hukka, seda ta teha ei oskagi. Meile on antud vaba tahe ja seega peame me ise otsustama, mis on meie jaoks õige.

Oluline on aga see, kas Sa oled teadlik oma valikutest ja võtad vastutuse iga teo eest, mida Sa päeva jooksul korda saadad. Kas Sa tead, kuidas jõuab näiteks lihatükk Sinu lauale? Mis protsessi see läbib? Kas Sa tead, mida põhjustab plastik ja muu prügi, mida minema visatakse? Millistes tingimustes töötavad inimesed, kes toodavad tarbijatele mänguasju, mobiile ja igasuguseid riideesemeid? Mis mõju avaldab kütusest sõltumine keskkonnale?

Usun, et paljudele inimestele tekitab selline teema frustratsiooni ja stressi. „Mul endal piisavalt probleeme. Ma ei saa kõigele tähelepanu pöörata.“ Tõsi, enda elu on väga tähtis ja sellest saab kõik muu alguse. Aga sellega on samamoodi. Kas Sa paned tähele seda, mida Sa suhu paned? Tundeid, mis Su keha pärast söömist tunneb? Kas märkad ennast paigal seismas või sihitult ringi jooksmas? Kas tegeled enda jaoks meeldivate asjadega? Need on kõik olulised küsimused ja esialgu piisab vaid mingi pisema asja muutmisest. Mis läheb liikumisse, jääb liikumisse. Pealegi, mida Sa lood teistele, lood Sa iseendale. Ehk globaalsemate probleemide eest vastutuse võtmine võib samuti isikliku elu kvaliteeti parandada. Vähemalt see tekitab Sinus hea tunde.

Sa võid ka mõelda, et „Mina olen ju vaid üksik indiviid. Mida minu valikud mõjutavad? Pealegi teised jätkavad ju ikka samas vaimus.” Ma arvan, et selline idee on kõikide inimeste peast kasvõi kordki läbi käinud. Aga see on illusioon. Tegelikult on kõik omavahel seotud ja üks inimene võib tohutut mõjuvõimu omada. Me lihtsalt ei teadvusta seda.

Me ei ela eraldatud ja suletud süsteemis. Me liigume ringi ja teised inimesed märkavad meid. Meie pisikestest otsustest sõltub, millise pöörde maailm võtab, igal hetkel. Näiteks kui Sa lõpetad mingi toote tarbimise, siis loomulikult see avaldab mõju kogu süsteemile ja selle tulemusena hakatakse vähem tootma, kuna nõudlus väheneb. Kui keegi Sinu uut otsust märkab, siis võib ka temal uus pirn põlema minna. Ta märkab võimalust, mille peale ta varem ei osanud tulla, ja võib iseseisvalt sarnase valikuni jõuda. Teised hakkavad esitama küsimusi, et nad Sinu käitumist mõistaksid. Kui Sa põhjendad arukalt ja näitad välja oma teadlikkust, siis suureneb tõenäosus, et nemad samuti mõtlema hakkavad.

Iga meie otsus mõjutab maailma, kas siis otseselt või kaudselt. Me ei pruugi seda näha, aga see toimib kindlasti. Me oleme rakud suures organismis, mille nimeks on inimkond. Osad on passiivsed ja vaatavad vaid kõike pealt – nemad tõesti ei loo väärtust, mis tekitaks positiivseid muutuseid. Teised mõistavad, kui suurt mõju nad ühiskonnale ning planeedile avaldavad, ja teevad kasvõi pisikesi samme harmoonia suunas. Kuid miski pole fikseeritud, ja nemadki pärisid selle teadlikkuse ning vastutustunde teistelt üksikosadelt, näiteks oma vanematelt.

Kõik on omavahel seoses ja alati toimub mingisugune kommunikatsioon. Lülititeks ei pruugi olla ainult teised inimesed, vaid kogu ümbritsev keskkond. Isegi sisetunne, mis ütleb, et midagi on valesti. Tuleb vaid avada silmad ja kuulata hoolega, mis praegusel hetkel öelda on.

Mul pole isiklikult midagi selle vastu, mida üks või teine inimene teeb. Mõnikord võib mingi emotsioon küll pinnale kerkida, kuid sisimas ma tunnen suurt mõistmist, sest ka mina ekslesin ükskord pimeduses, teadvustamata suurt pilti või hoolimata enda keskkonnast.

Usun, et kurjust pole olemas. On vaid ebateadlikkus või armastuse puudumine. Tihtilugu inimesed lihtsalt ei oska teistmoodi elada kui nad on siiamaani elanud, vaid jooksevad nagu hamstrid samas mustris edasi. Või on neil hirm oma lähedaste arvamuse pärast. Igal juhul ma aktsepteerin seda. Kindlasti oleksid nad paljudes küsimustes minuga nõus, kui nad vaid avatult kaasa mõtleksid, sest kõik tahavad sisimas head endale kui ka kogu maailmale.

Seega soovin kõigile suurt teadlikkust enda elus ja valikutes! Ja võtke vastutus kõige eest, mida te teete nii endale kui ka teistele. Tundke huvi  sellest, mis maailmas toimub, sest kõik on üks!

Samuti soovitan vaadata:

SHARE
TWEET
EMAIL

SARNASED ARTIKLID

Üks vastus

  1. Mõnus kohe lugeda nii positiivseid, elujaatavaid ja -terveid mõtteid ja sõnumeid! 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga