Hiljuti tekkis mul huvi uurida külma duši kasutegurite kohta. Olen varem küll kuulnud selle kohta ja mitmed inimesed on seda soovitanud, aga pole siiamaani ise seda harrastama hakanud. Kõige enam arvatavasti sellepärast, et see on lihtsalt ebamugav. Kes ikka tahab loobuda turvalisest keskkonnast ja naudingutest, kui need saadaval on? Vähemalt ei teki meil tavaliselt selline idee niisama pähe. Kui aga kasvab teadlikkus ja tahe mugavustsoonist välja astuda, tundub see juba täitsa loomulik ja õige. Pannes end aeg-ajalt ebamugavasse olukorda, suurendame sellega enda distsipliini ja aktsepteerimisvõimet, mis aitavad kogu elus paremini toime tulla.

Pealegi pole külm dušš kõigest ebamugav. Kui lähemalt uurida, siis selgub, et karastamine on vägagi tervislik praktika. Mõned peamised põhjused, miks seda teha:

  1. Paraneb vereringe ja ainevahetus, mis omakorda kiirendab taastumisprotsesse ja tugevdab immuunsüsteemi. Külm temperatuur suurendab verevoolu organitesse, et hoida neid soojana. Soe vesi keerab protsessi ümber ning veri suunatakse nahapinnale. Karastamine õpetab organismi neid protsesse palju efektiivsemalt juhtima, nii et vajadusel suudab ta külmal ajal sulle kampsuni peale “kududa.”
  2. Annab juurde energiat ja käivitab organismi hommikuse unisuse ajal. Külm dušš tekitab organismis teatud šoki, millega kaasneb sügavam hingamine ja hapniku juurdevool. Suureneb südamelöökide arv ja veri hakkab kehas liikuma. Meeste puhul pidi see ka testosterooni taset suurendama.
  3. Hoiab tuju üleval ja suurendab motivatsiooni. Aju hakkab tootma noradrenaliini, mis vähendab depressiooni. Lisaks mõjub see psühholoogiliselt hästi, kuna tekib mugavustsooni ületades uhke ja võimas tunne (nagu pärast füüsilist treeningut)
  4. Hoiab naha ning juuksed tervena. Kuum vesi muudab sageli naha kuivaks ja sügelevaks, kuid külm vesi aitab seda pehmena ja stabiilsena hoida.
  5. Aitab õhtul magama jääda, kuigi see tundub vastuoluline eelnevalt mainituga. Võib-olla on põhjus selles, et pärast külma duši on ka meel rahulikum.
  6. Säästab elektrit ja soojust, mis on keskkonna mõttes väga hea. Tegelikult kuum vesi ongi rohkem luksus, mitte vajalikkus ja vanasti polnud see üldse nii moes kui tänapäeval.

Need väited ja kiitused on väga julgustavad, kuid kõige olulisem on seda ise järgi proovida. Alustan kindlasti rahulikult ega lase enda organismi liiga külma temperatuuriga šokeerida.  Proovin teha nii, et alguses pesen ennast sooja veega ning lõpetan külmaga.  Kavatsen harrastada seda kuu aega järjest, kaks korda päevas. Annan hiljem teada, kuidas mõjub!

SHARE
TWEET
EMAIL

7 sammu produktiivsuseni

Oled sa üksikettevõtja, kes kogeb asjade kuhjumist, fookuse kadumist või läbipõlemist? Kunagi ei jätku aega, kuid samas tulemusi napib? See tasuta e-raamat näitab sulle, kuidas maksimeerida oma produktiivsust, et saaksid vähema ajaga rohkem saavutada ja süümevabalt elu nautida.

SARNASED ARTIKLID

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga